2014-04-27 15:00

luk / Kraków / KAI

Bp Muskus: Jan Paweł II i Jan XXIII to herosi wiary

„Kilka godzin temu papież Franciszek ogłosił, że jego poprzednicy na stolicy Piotra, Jan XXIII i Jan Paweł II, byli ludźmi, którzy heroicznie kroczyli ścieżkami wiary” – powiedział biskup Damian Muskus OFM do wiernych zgromadzonych w Sanktuarium Jana Pawła II.

Fot. pl.wikipedia.org

Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dzisiejszą kanonizację.

Bp Muskus podkreślił, że wyniesieni dzisiaj na ołtarze wypełnili życiem w pełni posłannictwo wiary, miłości i nadziei. „Z wielką radością gromadzimy się więc w sąsiedztwie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, na sąsiednim wzgórzu, w miejscu, które już urosło do rangi największego sanktuarium Jana Pawła II, by dziękować Bogu” – powiedział.

Krakowski biskup mówił, że już pierwsze słowa i gesty papieża polaka wskazywały na jego niezwykłość: „Obserwując jego troskę o ludzi, zwłaszcza najsłabszych i cierpiących, nie mieliśmy wątpliwości, że tak postępować może tylko człowiek święty”.

„Ojciec święty Jan Paweł II to najgorliwszy z czcicieli i apostołów Bożego miłosierdzia” – zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Wskazywał w jak niesamowity sposób papież przekazywał istotę miłosierdzia, które traktował jako wyjątkowy przymiot Boga i przejaw Jego doskonałości. „Święty papież uczył, że tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście” – przypomniał słowa Jana Pawła II w Niedzielę Bożego Miłosierdzia bp Muskus.

Bp Muskus podkreślił, że papież wiedział, iż tylko człowiek ufny i przepełniony nadzieją może pokonać niepokój i strach. „On wlewał tę nadzieję w nasze serca” – mówił biskup. Przywołał słowa Jana Pawła II z krakowskich błoni: „Proszę was abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości!”.

„I wreszcie uczył nas, Jan Paweł święty, że miłosierdzie jest zadaniem Kościoła” – kontynuował bp Muskus. Podkreślił, że musi dziać się to dwutorowo – poprzez głoszenie i sprawowanie sakramentów, będących znakami Bożego miłosierdzia, ale także podejmowanie dzieł miłosierdzia, które Jan Paweł II nazywał „wyobraźnią miłosierdzia”.

„Niech to dzisiejsze modlitewne czuwanie, to wielkie dziękczynienie za świętość dwóch papieży, zwłaszcza nam tego bliskiego, zaowocuje i w nas, nie tylko pragnieniem poprawy życia, zaowocuje nie tylko pragnieniem nawrócenia, ale wręcz pragnieniem świętości, do której doszedł na naszych oczach święty Jan Paweł II” – mówił bp Muskus. „Niech to dzisiejsze dziękczynienie zaowocuje też większym otwarciem się na działanie Bożego miłosierdzia w nas. Niech zaowocuje w czynach miłosierdzia, świadczonych tym, którzy żyją w duchowej czy materialnej nędzy” – zaapelował na zakończenie.

--

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy