2014-04-27 17:13

awo, rk, jk, pra, jg, luk, it. prze / Warszawa / KAI

Polacy świętują w dniu kanonizacji

Na placach i w kościołach – Polacy wspólnie oglądali transmisje uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Kto nie wyjechał do Rzymu śledził wydarzenia z Placu św. Piotra na telebimach rozstawionych niemal w całej Polsce. Symbolem łączności z Watykanem była Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia, która była przekazywana w parafiach. Od ognia z sanktuarium w Łagiewnikach wierni zapalali swoje świece i lampiony. Otrzymali też specjalną modlitwę do odmawiania w rodzinach.

Fot. Artur Stelmasiak

Zaraz po kanonizacji w całej Polsce rozpoczęły się Msze dziękczynne sprawowane nie tylko w katedrach, sanktuariach czy parafialnych kościołach, ale też w miejscach nietypowych jak np. Kasprowy Wierch. Polacy wyrażali radość z kanonizacji swojego rodaka podczas licznych papieskich koncertów i spotkań modlitewnych. W Poznaniu z tej okazji wieczorem wystąpi Placido Domingo. Szczególnie zmobilizowały się parafie pod wezwaniem Jana Pawła II i instytucje, którym on patronuje.
Według CBOS, aż 98 proc. Polaków jest przekonanych, że kanonizacja Jana Pawła II będzie ważna dla jego rodaków. Za istotną dla swoich rodzin uważa kanonizację 89 proc., a dla nich osobiście - 88 proc.
Żelazne punkty: transmisja z Rzymu i Msza
W Warszawie transmisję Mszy kanonizacyjnej można było śledzić na telebimach ustawionych na pl. Piłsudskiego, ale także przed Świątynią Opatrzności w Wilanowie, gdzie później zorganizowano piknik rodzinny. Rodziny mogły m.in. wziąć udział w grze "Wszyscy jedziemy do Rzymu". Wyświetlano filmy o Janie Pawle II, można było też zobaczyć, co już zrobiono w powstającym tam Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Dziękczynienie wiernych archidiecezji warszawskiej rozpoczęło się o godz. 15 przy figurze Jezusa Miłosiernego w Parku Moczydło. Tam, jak co roku w Niedzielę Miłosierdzia tysiące warszawiaków odmówiło Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po czym rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Rafała Markowskiego.
Natomiast w diecezji warszawsko-praskiej wieczorne Msze św. we wszystkich parafiach będą miały charakter dziękczynny za kanonizację Jana Pawła II.
Obchody kanonizacyjne zakończy koncert chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, który rozpocznie się o godz. 20. Będzie to muzyczna podróż do źródeł myśli papieża-Polaka.
Jasna Góra, Łagiewniki i Wadowice
Jasna Góra w dniu kanonizacji dwóch papieży była połączona specjalnym mostem modlitewnym z Watykanem. Pielgrzymi zgromadzeni przed szczytem uczestniczyli w tym wielkim wydarzeniu nie tylko dzięki telebimom, ale także poprzez udział we Mszy św. sprawowanej w tym samym czasie co Eucharystia w Rzymie. Modlitwie przewodniczył częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz. Uczestniczyli w niej także grekokatolicy z Ukrainy, którzy właśnie Częstochowę wybrali na przeżycie tego wyjątkowego wydarzenia.
Szczególna modlitwa dziękczynna zanoszona jest w Kaplicy Matki Bożej. Tam, obok Cudownego Obrazu znajdują się bezcenne wota papieża z Polski – przestrzelony w czasie zamachu pas sutanny, Złota Róża i różaniec papieski, a na Wizerunku jasnogórskim korony Jana Pawła II „Totus Tuus”, ofiarowane dla Matki Bożej dzień przed śmiercią.
Wierni wciąż modlą się przed pomnikiem papieża Polaka, który znajduje się na wałach jasnogórskich. Dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa wotów papieskich na Sali Rycerskiej.
Mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi, którzy w niedzielę licznie przybyli do obu łagiewnickich sanktuariów – bł. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia również połączyli się we wspólnej modlitwie z Watykanem. Od godz. 10, na telebimach rozmieszczonych na placach przed oboma kościołami, transmitowano obrzęd kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII oraz homilię papieża Franciszka. Po niej rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za kanonizację świętych papieży. Celebrze przy ołtarzu polowym przewodniczył bp Jan Zając, rektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. On też przewodniczył o godz. 15 Godzinie Miłosierdzia. Mówił, że Łagiewniki stały się dziś drugim Rzymem. Przed bazyliką Miłosierdzia Bożego zebrało się ok. 50 tys. pielgrzymów z całej Polski i różnych stron świata. Natomiast w pobliskim sanktuarium św. Jana Pawła II uroczystościom dziękczynnym przewodniczył bp Damian Muskus, który podkreślił w kazaniu, że Jan Paweł II i Jan XXIII to herosi wiary.
Wieczorem na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się koncert pt. „Krakowscy artyści swojemu Świętemu”. W koncercie, który rozpocznie się o godz. 18 wezmą udział m.in. Renata Przemyk, Anna Szałapak, Lidia Jazgar, Zbigniew Wodecki, Zespół Kroke i Marek Bałata. Na scenie wystąpi również Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa SINFONIETTA CRACOVIA pod dyrekcją Tomasza Chmiela, Chór Krakowskiej Młodej Filharmonii PS Muz. im. M. Karłowicza w Krakowie i Bocheński Chór Kameralny SALT SINGERS.
W Wadowicach już o godz. 9 rano na pl. Jana Pawła II została odprawiona Msza św., po której przybyli do papieskiego miasta pielgrzymi i wadowiczanie zebrani na rynku wspólnie oglądali na telebimie transmisję z Rzymu. Ogłoszenie Jana Pawła II świętym powitali oklaskami, wiwatami oraz wypuszczeniem w niebo setek balonów w kolorze białym i żółtym. W chwili wygłoszenia przez papieża Franciszka formuły kanonizacyjnej zaczęli, klaskać, machać chorągiewkami, a wielu nie kryło wzruszenia i płakało. Wspólnie odśpiewano „Barkę”.
W dzień kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII wystawa w Muzeum papieskim w Wadowicach powiększyła się o niezwykły eksponat - różaniec darowany przez Jana XXIII ówczesnemu biskupowi krakowskiemu Karolowi Wojtyle.
Rzesze pielgrzymów gromadziły się dziś przed wejściem do wadowickiej placówki. - W skupieniu przechodzą przez nową ekspozycję narracyjną życia Jana Pawła II od wczesnych lat dzieciństwa, poprzez młodość, pontyfikat, cierpienie, śmierć. Ekspozycja pokazuje jak konsekwentnie Karol Wojtyła dążył do świętości i jak bardzo podkreślał, że świętość jest osiągalna –mówiła Maria Budzińska.
W południe na wadowickim rynku zagrały połączone orkiestry dętych OSP z Choczni i Kleczy wraz z solistami i chórem. Natomiast wieczorem, o godz. 19, na wadowickim rynku wystąpi zespół Raz Dwa Trzy.
Polska ogląda i dziękuje
W Gdańsku telebimy rozstawiono w Bazylice Mariackiej i kościele pw. św. Jana w Gdańsku. Po transmisji, w południe w Bazylice Mariackiej arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski odprawił Mszę świętą. Msza dziękczynna w południe została również odprawiona w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Przewodniczył jej abp Wiktor Skworc, który złożył propozycję, żeby Jan Paweł II stał się patronem pojednania, „zwłaszcza w rodzinie i polityce”.
Natomiast o godz. 19.00, również w katowickiej katedrze będzie można wysłuchać oratorium „Pater”. Zagra Orkiestra Kameralna „Ponticello”.
W Poznaniu głównej Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II przewodniczył o godz. 15 w tamtejszym sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Grzegorz Balcerek. Msza była sprawowana w obecności krzyża Światowych Dni Młodzieży, który peregrynuje po archidiecezji poznańskiej.
Natomiast w kościele pw. Wszystkich Świętych na poznańskiej Grobli gdzie poznaniacy duchowo przygotowywali się na to ważne wydarzenie, o godz. 17 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem Orkiestry Sił Powietrznych Kraju pod dyrekcją Pawła Joksa. Zebrani usłyszą najpiękniejsze pieśni i piosenki z papieskich pielgrzymek do Polski. Przed ołtarzem przygotowano koszyk, do którego wierni będą mogli złożyć intencje spisane na karteczkach – polecane tego dnia wstawiennictwu nowego świętego.
Natomiast wieczorem o godz. 18 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się wyjątkowy koncert ku czci papieża Polaka. Utwory skomponowane do wierszy Karola Wojtyły zaśpiewa światowej sławy tenor Placido Domingo. Koncert o podtytule „Tu się zaczęła Polska” zainauguruje jednocześnie obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. W drugiej części koncertu artysta zaśpiewa w duecie z Justyną Steczkowską.
Dzień kanonizacji zakończy o godz. 21 dziękczynne spotkanie modlitewne pod Krzyżem Papieskim w obecności relikwii św. Jana Pawła II i bł. Matki Urszuli Ledóchowskiej na poznańskich Łęgach Dębińskich.
Płocczanie oglądali transmisję z rzymskich uroczystości na telebimie ustawionym na Starym Rynku. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, mieszkańcy miasta wspólnie modlili się w katedrze. W całej diecezji odezwąły się dzwony.
W Lublinie transmisję uroczystości z Watykanu mogli obejrzeć także bezdomni. W schronisku, prowadzonym przez lubelskie Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta przewidziano dla nich również Mszę św. i obiad. – Chcieliśmy, by także oni przeżyli radość tego dnia – powiedział Wojciech Bylicki, prezes Bractwa.
Z myślą o bezdomnych, pallotyni z Doliny Miłosierdzia w Częstochowie zdecydowali się na ustawienie na przykościelnym placu telebimu z transmisją w Rzymu. Każdy uczestnik otrzymał ponadto specjalny talon do realizacji w jednej z sieci sklepów spożywczych. Natomiast po południu, w ramach dziękczynienia za wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy, odbył się marszobieg na rzecz kuchni dla ubogich. Różne instytucje zaprzyjaźnione z parafią zobowiązały się do przekazania na rzecz prowadzonej przez pallotynów stołówki 1 złotówki za każdy pokonany kilometr.
„To jest konkret. Pomoc bezdomnym. Nie kolejny pomnik, nie kolejna tablica, ale pomaganie innym – na tym polega świętowanie Miłosierdzia Bożego i kanonizacji Jana Pawła II” – uważa ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.
Transmisję można było oglądać także na Kasprowym Wierchu. O godz. 13, przy polowym ołtarzu na szczycie została odprawiona dziękczynna liturgia. - Nie ma lepszego miejsca na modlitwę za papieża Polaka niż jego ukochane Tatry. Spotkajmy się na Kasprowym Wierchu –podkreślił Rafał Sonik, organizator przedsięwzięcia, przedsiębiorca i sportowiec, m.in. czołowy zawodnik Rajdu Dakar.
W sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach kilkudziesięciu jeźdźców z banderii konnej powitało świętych Jana Pawła II i Jana XXIII. Jeźdźcy przejechali do Parku Maryjnego, gdzie znajduje się ołtarz papieski z 1997 r. Trzymali w rękach flagi papieskie, maryjne i narodowe. – Jesteśmy wojskiem papieskim, nie mogło nas tu zabraknąć – powiedział KAI Maciej Zubek, prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan, który sam zasiadał na jednym z przystrojonych koni.
W Parku Fatimskim ustawiono telebim, skąd na żywo była transmitowana uroczystość z Watykanu. Oglądało ją tam kilkaset osób. Natomiast o godz. 17 w zakopiańskim sanktuarium, które jest wotum wdzięczności za ocalenie Jana Pawła II z zamachu, Mszę dziękczynną będzie sprawował bp Damian Muskus. Potem o godz. 20 rozpocznie się dziękczynny koncert maryjny.
Również w sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu wieczorem zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna, w czasie której cudowna figury Matki Boskiej Ludźmierskiej otrzyma berło, w którym umieszczono relikwie św. Jana Pawła II, podarowane sanktuarium przez kard. Stanisława Dziwisza w 2013 r. w czasie obchodów 50-lecia sanktuarium.
W Rzeszowie transmisję z Watykanu mieszkańcy miasta wspólnie oglądali przed ratuszem. Natomiast o godz. 17 na scenie na Rynku rozpocznie się uroczysty koncert „Missa Santo E Gia Santo”. Będzie to prawykonanie monumentalnego utworu pod tym tytułem, skomponowanego przez Katarzynę Gaertner z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Po raz pierwszy zaprezentuje go ok. 200 artystów. Treść tego utworu opiera się zarówno na słowach Jana Pawła II, jak i tekstach poetyckich związanych z osobą papieża. Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi dyrygent Mikołaj Blajda. Na scenie wystąpią aktorzy, wokaliści i muzycy Intermedialnego Teatru Muzycznego Blustrada, Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Chór Katedralny Pueri Cantores Resovienses.
W 262 parafiach archidiecezji warmińskiej, w niedzielę 27 kwietnia dla uczczenia kanonizacji bł. Jana Pawła II zostały posadzone sadzonki dębu szypułkowego. Abp Wojciech Ziemba chciałby, aby przypominały one „jak wielkich dzieł Pan Bóg dokonał przez swojego sługę, papieża Polaka”. Sadzonki dębu wyhodowali i ufundowali leśnicy Warmii i Mazur.
Wyrazem wdzięczności za kanonizację była też II Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Tam o godz. 15 Mszę wieńczącą pielgrzymowanie odprawił metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.
Radom zorganizował w dniu kanonizacji koncert papieski. Gwiazdą wieczoru będzie zespół "Lumen", który przedstawi " Pop-oratorium o Miłosierdziu Bożym". Na scenie ustawionej wzdłuż ulicy Jana Pawła II wystąpi ok. 120 solistów i muzyków.
W Przemyślu przy pomniku Jana Pawła II na Placu Niepodległości po południu młodzież wykonała kanonizacyjny taniec uwielbienia „Z audiencją u św. Jana Pawła II”.
Podobnie było w Chojnicach w diecezji pelplińskiej, gdzie uczniowie chojnickich szkół przygotowali „Taniec Dziękczynienia”. Poprzedziła go o godz. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego. W mieście odbyła się również próba bicia rekordu Guinessa „Serce z ludzi dla św. Jana Pawła II”.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy