2014-04-28 12:26

KAI

Poznań: koncert Placido Domingo ku czci św. Jana Pawła II

Utwory do poetyckich tekstów Karola Wojtyły oraz popularne przeboje operowe, operetkowe i musicalowe złożyły się na wyjątkowy koncert, który w dniu kanonizacji Jana Pawła II dał światowej sławy tenor Placido Domingo. W imponującej hali nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) artysta zaśpiewał też znaną pieśń „Abba Ojcze” po polsku.

Fot. pl.wikipedia.org

Koncert hiszpańskiego tenora „Placido Domingo live in Poznań - Tu zaczęła się Polska” dla niemal siedmiotysięcznej publiczności zainaugurował jednocześnie obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Wraz z wybitnym artystą wystąpiły sopranistki Angel Joy Blue i Micaëla Oeste oraz syn tenora Placido Jr. Chórem i orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu dyrygował Eugene Kohn.
Pierwszą część koncertu wypełniły utwory skomponowane do tekstów poetyckich Karola Wojtyły, wydanych na płycie „Amore Infinito”, do których muzykę napisał syn artysty. Zgromadzona w hali MTP publiczność usłyszała też wyjątkowe, bo zaprezentowane po polsku w duecie z Justyną Steczkowską wykonanie pieśni „Abba Ojcze”. Słowa do tego utworu napisał o. Jan Góra, a muzykę skomponował Jacek Sykulski. W drugiej części koncertu zabrzmiały popularne przeboje operowe, operetkowe i musicalowe, m.in. arie z opery „Traviata” G. Verdiego czy „Ave Maria” F. Schuberta.
„Koncert był wyjątkowy nie tylko ze względu na wielkiego formatu artystę, ale i z uwagi na dzień, w którym się odbył. W moim odczuciu było to muzyczne dziękczynienie za kanonizację naszego wielkiego rodaka – Jana Pawła II” – mówi KAI Wanda Jaśniewicz. „Szkoda, że maestro tak rzadko można usłyszeć na żywo w Polsce” – dodaje.
José Plácido Domingo Embil urodził się w 1941 r. w Madrycie. W 1961 r. zadebiutował w Operze Narodowej w Meksyku, dokąd jako ośmiolatek przeniósł się z rodziną. Potem przez trzy lata śpiewał w operze w Tel Awiwie. Występował w najbardziej prestiżowych operach świata: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, La Scala w Mediolanie oraz Covent Garden w Londynie. W Polsce wystąpił trzy razy. Śpiewał w Zabrzu, Warszawie i Łodzi.
Artysta jest też przewodniczącym Europejskiego Stowarzyszenia Europa Nostra zajmującego się ochroną dziedzictwa kulturowego Europy.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy