2014-04-28 17:50

KAI

Cztery stacje polskiego dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II

W czterech polskich miastach - w Gnieźnie, na Jasnej Górze, w Krakowie i Warszawie, odbędą się cztery oficjalne ogólnopolskie uroczystości dziękczynne za kanonizację papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Odbędą się one: 3 maja na Jasnej Górze, 4 maja w Gnieźnie, 11 maja w Krakowie i 1 czerwca w Warszawie.

Fot. Bożena Sztajner

Jasna Góra - dziękczynienie u stóp Matki Bożej
U stóp Matki Bożej Jasnogórskiej wierni i przedstawiciele Episkopatu Polski będą dziękować za pontyfikat świętych papieży podczas Mszy świętych, drogi krzyżowej, procesji Eucharystycznej i Apelu Jasnogórskiego.
Pierwsza Msza św. z homilia abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, zaplanowana jest na godz. 11.00. Podczas uroczystości przewidziano Ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej oraz Przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. O godz. 14.00 odbędzie się Droga Krzyżowa a o 18.15 procesja Eucharystyczna po Wałach Jasnogórskich. Druga Msza św. na jasnogórskim Szczycie z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, sprawowana będzie o godz. 19.00. O 21.00 wierni zaproszeni są na Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego, pod przewodnictwem bp. polowego, Józefa Guzdka.
Gniezno - dziękczynienie ze św. Wojciechem
Drugim miejscem ogólnopolskiego dziękczynienia będzie Gniezno. Tam uroczystości będą połączone z odpustem ku czci głównego patrona Polski - św. Wojciecha.
W sobotę, 3 maja, o godz. 19.30 Prymas Józef Kowalczyk poświęci nowa nekropolię Prymasów Polski, znajdującą się w podziemiach katedry gnieźnieńskiej. Po poświęceniu zaplanowano I Nieszpory o św. Wojciechu pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego i przewodniczącego KEP, z homilią Metropolity Łódzkiego, abp. Marka Jędraszewskiego. Ok. godz. 20.30 z katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych. Wierni przejdą ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim.
W niedzielę, dnia 4 maja, o godz. 9.15 z kościoła św. Michała Archanioła wyruszy procesja z relikwiami Męczennika na Plac św. Wojciecha, znajdujący się u podnóża Katedry. Przed rozpoczęciem sumy odpustowej kard. Stanisław Dziwisz poświęci w katedrze kaplicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II.
O godz. 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. odpustowa, której przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz. Podczas liturgii abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, poświęci i nałoży krzyże misyjne grupie duchownych i świeckich przygotowujących się do podjęcia pracy na misjach.
Uroczystości zakończą II Nieszpory sprawowane w Bazylice Prymasowskiej w niedzielne popołudnie o godz. 16.00, którym przewodniczył będzie bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny KEP. Po Nieszporach Prymas Polski udzieli tradycyjnego błogosławieństwa dzieciom.
Kraków - dziękczynienie ze św. Stanisławem
Z Gniezna dziękczynienie przeniesie się do Krakowa. Głównym punktem będzie tradycyjna procesja z relikwiami św. Stanisława, która w niedzielę, 11 maja o godz. 9.00 wyruszy z Wawelu na Skałkę. W procesji wezmą udział księża biskupi - przedstawiciele polskiego Episkopatu. Obok relikwii św. Stanisława, w tym roku będą również niesione relikwie św. Jana Pawła II. Krakowskie uroczystości zakończy liturgia na Skałce, która rozpocznie się o godz. 11.30.
W uroczystościach wezmą udział nie tylko wierni archidiecezji krakowskiej. Organizatorzy spodziewają się udziału gości z innych miast, także z zagranicy. Obecne będą wspólnoty parafialne Archidiecezji Krakowskiej, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studenci, przedstawiciele szkół katolickich, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy a także asysty procesyjne w strojach regionalnych. W zaproszeniu do wiernych kard. Stanisław Dziwisz do udziału w procesji zaprosił także ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni miasta, władze państwowych i samorządowe.
W ten sposób wierni dziękować za krakowskiego biskupa Karola Wojtyłę, który ze stolicy św. Stanisława został wezwany do stolicy św. Piotra, aby tam pełnić funkcję papieża.
Warszawa - VII Dzień Dziękczynienia
Warszawskie dziękczynienie związane będzie z VII Świętem Dziękczynienia, który odbędzie się 1 czerwca, przy Świątyni Opatrzności Bożej. W ten sposób mieszkańcy Stolicy chcą dziękować za dar Bożej Opatrzności - św. Jana Pawła II.
Świętowanie rozpocznie procesja z relikwiami św. Jana Pawła II, która rozpocznie się na pl. Piłsudskiego, przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, Belwederską, Sobieskiego i Al. Rzeczypospolitej. Cel to Świątynia Opatrzności Bożej.
Po procesji, o godz. 12.00, odprawiona zostanie Msza św. zbiorowa w przesłanych intencjach dziękczynnych. Organizatorzy zachęcają wiernych, aby do 27 maja przesłali swoje dziękczynienie - można to zrobić wypełniając formularz na stronie www.centrumopatrznosci.pl. Wszystkie przesłane intencje zostaną uroczyście złożone przy ołtarzu podczas liturgii. Po Mszy św. zaplanowano koncerty i atrakcje dla dzieci.
Poza ogólnopolskim dziękczynieniem z udziałem Episkopatu Polski, w wielu miejscach przygotowywane są także uroczystości na szczeblu diecezjalnym i parafialnym.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

  • pudlowska | 88.122.229.* 2014-04-30 19:39

    JESTEM POLKA I DUMNA Z NASZEGO PAPIEZA I DZIEKUJE ZE NAM DAL TAKIEGO CZLOWIEKA BEZ KTOREGO POLACY BYLI BY NIKIM!!

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

server85:
Święty Janie Pawle II z głębi serca dziękuję że za Twoim wstawiennictwem wyprosiłeś u Pana naszego dar macierzyństwa dla naszej rodziny będziemy jak najlepszymi rodzicami bardzo dziękuję Kochamy Ciebie

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy