2013-11-15 14:13

Małgorzata Cichoń

Jan Paweł II doktorem Kościoła?

pytał George Weigel 6 listopada podczas wykładu, który wygłosił w ramach VIII edycji Dni Jana Pawła II.

Fot. Małgorzta Cichoń

Autor papieskiej biografii „Świadek nadziei” (czy ostatnio wydanej książki „Kres i początek. Papież Jan Paweł II – zwycięstwo wolności, ostatnie lata, dziedzictwo”), pisarz, teolog, wymienił pięć argumentów za propozycją, która kiedyś może stać się faktem.

Według Weigla Karol Wojtyła podał klucz do interpretacji Soboru Watykańskiego II, a także łączył tradycyjne podstawy filozofii (tomizm) z nową metodą (opis fenomenologiczny), by człowiek współczesny mógł poznawać prawdę. Trzeci argument prelegenta bazuje na dwóch poprzednich: Amerykanin przypomniał, że wypełniając ankietę przedsoborową, kard. Wojtyła napisał esej, w którym dowodził, iż wiek XX reprezentował kryzys rozumienia osoby ludzkiej. Postulował, by sobór podniósł problem godności osoby ludzkiej w odniesieniu do wcielenia Syna Bożego. Teologia ciała była zaś, zdaniem G. Weigla, kreatywną odpowiedzią Kościoła na rewolucję seksualną i kryzys kultury. Biograf papieski docenił również doktrynę społeczną Jana Pawła II, a także dodał, że działalność Wojtyły przypadła na moment historycznego zwrotu w Kościele. Papież uczył, że nie tylko osoby duchowne, ale każdy ochrzczony jest odpowiedzialny za nową ewangelizację.

Bp Grzegorz Ryś dziękował prelegentowi zwłaszcza za podjęcie wątku, dlaczego w ogóle ktoś zostaje doktorem Kościoła. – To osoba, która pozostawiła trwałe dziedzictwo nauczania dla całego Kościoła – podkreślił Ksiądz Biskup, dodając do argumentów Weigla jako szósty punkt – papieskie nauczanie na temat małżeństwa i rodziny. Licznie obecni w sali kameralnej krakowskiej Akademii Muzycznej uczestnicy wykładu wymieniali kolejne racje, które świadczą o wybitnym charakterze dziedzictwa bł. Jana Pawła II, np. jego nauczanie o kobiecie, wolności religijnej, zagadnieniach bioetycznych, ekumenizmie, a także nowatorską „wspólnotę dialogu z młodymi” czy „nauczanie za pomocą gestów otwierających horyzonty”.

Tegoroczne Dni Jana Pawła II odbywały się w dn. 5-7 listopada, a ich hasłem przewodnim była „Mądrość”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. kard. Zenon Grocholewski – prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej i wielki kanclerz Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz ks. prof. Andrzej Szostek z KUL. Wydarzenie kulturalno-naukowe, organizowane przez środowisko akademickie (komitetowi organizacyjnemu przewodził ks. prof. Maciej Ostrowski z UPJPII), upamiętnia Papieża Polaka oraz kontynuuje dziedzictwo myśli i czynów, jakie po sobie pozostawił.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy