2013-11-18 15:08

tk / Warszawa/KAI

Warszawa: rusza cykl debat przed kanonizacją Jana Pawła II

Cykl comiesięcznych debat "Myśląc Wojtyłą" przygotowujących do kanonizacji bł. Jana Pawła II rozpoczyna się jutro w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Dyskusje poświęcone będą kolejną Bogu, człowiekowi, Europie i światu, Polsce, Kościołowi oraz młodzieży. "Nasze zaproszenie jest serdeczne i nikogo nie wyklucza" – mówił dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz, który będzie gospodarzem dyskusji.

Fot. Artur Stelmasiak

Metropolita warszawski zaznaczył, iż kanonizacja będzie "ostatnim wielkim, pospolitym poruszeniem, jakie dokona się w związku z osobą i pontyfikatem Jana Pawła II". Dlatego, jak tłumaczył, należy dołożyć starań by "umiejętnie przekazywać to nauczanie następnym pokoleniom", tymczasem "mamy już jedno pokolenie Polaków, które tego nauczania nie zna z autopsji".

Debaty organizowane w Domu Arcybiskupów Warszawskich mają być zachętą i przykładem dla parafii i wspólnot. Chodzi o to, by – jak tłumaczył kard. Nycz – przygotowanie do kanonizacji nie było jałowe i płytkie. Cykliczne spotkania stanowić też będą swoiste przedłużenie zakończonego niedawno w Warszawie "Dziedzińca dialogu". Był on otwarty dla wszystkich i był okazją do wymiany poglądów między ludźmi różnych opcji i światopoglądów.

Dyskusje "papieskie" także są otwarte dla wszystkich chętnych: wierzących ale i tych, którzy mają pytania i wątpliwości co do poszczególnych punktów papieskiego nauczania. "Nasze zaproszenie jest serdeczne i nikogo nie wyklucza" – zapewnił dziś kard. Nycz. Dodał, że oprócz osób "zawsze i wszędzie" sympatyzujących z papieżem, w debatach pojawią się opinie odmienne aby "w sposób realny a nie tylko symboliczny nawiązać do Dziedzińca dialogu".

Z kolei dr Anna Karoń-Ostrowska zwróciła uwagę, że przedmiotem spotkań będzie całe życie i nauczanie Karola Wojtyły – jego filozofia, teologia, poezja, jego decyzje, wybory i poszukiwania. "Chcemy myśleć z Wojtyłą o przyszłości, pytać o znaczenie jego dziedzictwa dla następnych pokoleń" – mówiła zastępczyni redaktora naczelnego "Więzi".

"Wydaje się, że za życia Jana Pawła II przede wszystkim cytowaliśmy to, co mówi natomiast za mało było głębokiego skupienia nad myślą i nad wizją, która nam przekazywał" – oceniła Karoń-Ostrowska.

Jej zdaniem za mocno skupiamy się nad procesem kanonizacyjnym, za mało zaś nad myślą i, przede wszystkim, duchowością Karola Wojtyły. Tymczasem, bez gruntownego przyjrzenia się jego osobie "pozostanie nam jedynie świetlista aureolą a następne pokolenia zostaną z takim tylko obrazem" – przestrzegła publicystka "Więzi" dodając, że odpowiedzialność pokoleń pamiętających Jana Pawła jest więc szczególnie duża.

Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego (PWT) w Warszawie, ks. prof. Krzysztof Pawlina mówił, iż wielu studentów waha się przed określeniem siebie mianem "Pokolenia JP2". "Przyznają, że nie czują się tego godni, ponieważ nie znają jego nauczania" – mówił ks. Pawlina powołując się na przeprowadzone przez siebie badania.

"Miłość szybko wysycha, kiedy się człowiek z kimś nie spotyka. Jeśli więc mówimy o miłości do Jana Pawła II, to znajomość osoby jest właściwą miłością" – mówił rektor PWT. Dodał, że spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich mają być okazją do głębszego wejścia w świat życia i nauczania papieża Wojtyły.

W jutrzejszej (19 listopada) debacie otwierającej cały cykl a zatytułowanej „Myśląc z Wojtyłą… o Bogu” udział wezmą: o. prof. dr hab. Jan Andrzej Kłoczowski OP, dr hab. Elżbieta Adamiak, prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko. Poezję Andrzeja Jawienia (Karola Wojtyły) czytać będą: Anna Nehrebecka, Andrzej Seweryn. Debatę, która rozpocznie się o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19) poprowadzi Marek Zając.

Podczas następnego spotkania, która odbędzie się 11 grudnia o godz. 18.00 pod hasłem „Myśląc z Wojtyłą… o człowieku”, prelegentami będą: ks. prof. Andrzej Szostek, etyk, uczeń Karola Wojtyły z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; dr Anna Karoń-Ostrowska, filozof, zastępca redaktora naczelnego „Więzi” i prof. Olaf Żylicz, psycholog, ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Hasłem następnej debaty – 15 stycznia 2014 r. o godz. 15.00 – będzie Europa i świat. Po dyskusji rozpocznie się spotkanie opłatkowe kard. Kazimierza Nycza z dziennikarzami.

Debatę "Myślą z Wojtyłą ... o Polsce" zaplanowano na 13 lutego 2014 r. o godz. 18.00; o Kościele – na 12 marca 2014 r. o godz. 18.00. Natomiast 5 kwietnia 2014 r. w ramach cyklu "Myśląc z Wojtyłą" na Papieskim Wydziale Teologicznym ( ul. Dewajtis 3) odbędzie się sympozjum o młodzieży.

Na cykl spotkań zapraszają: kard. Kazimierz Nycz oraz współorganizatorzy: Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, kwartalnik „Więź”, Instytut Papieża Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Katolicka Agencja Informacyjna i Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

server85:
Święty Janie Pawle II z głębi serca dziękuję że za Twoim wstawiennictwem wyprosiłeś u Pana naszego dar macierzyństwa dla naszej rodziny będziemy jak najlepszymi rodzicami bardzo dziękuję Kochamy Ciebie

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy